A japn kultra hatsa Eurpa lakberendezsre cikk
Sziasztok pp az asztalfikomat takartottam, megtalltam benne a dvd-t amire mg a lakberes suliba rtam ki az anyagokat.
Volt rajta a btor tri mappmban egy rdekes cikk a : "A japn kultra hatsa Eurpa lakberendezsre" . Olvasstok el ha szeretitek az ilyesmit :)

"Ahnyszor az vszzadok sorn a mvelt Eurpa mvszete ktyba rekedt, bszkesgt alhagyva visszanylt gykereihez, s mlyet mertett a kelet vezredes, mindg tiszta forrsokbl tpllkoz kultrjbl s annak hagyomnyaibl. gy volt ez a renesznszban, majd ksbb a klasszicizmus szinte minden korszakban, s erre ptkezett a Bauhaus iskola, majd a az ezredfordul vgn az olaszok ltal diktlt miniml stlusirnyzat is. Mindezekben nagy szerepet jtszott Japn iparmvszete, ptszete s lakskultrja,..."
"ezrt most rendhagy mdon kivtelt tesznk, elhagyjuk Eurpt, truccanunk a felkel nap orszgba, ahol belepillantunk a teljessg ignye nlkl, mai mvszetbe, mai lakskultrjba. Visszatekints A portuglok s a spanyolok mr a XVI. szzadban relis ismeretekkel rendelkeztek a japnrl, de ez hamarosan feledsbe merlt, mert az Edo-korban hatalomra jut Tokugawa csald els intzkedse volt az idegen kultrk beramlsa ell lezrni japn kiktit s az addig megtrtett keresztnyeket, s papjaikat szmzni. gy majd kt vszzadra, az amgy is rejtlyes japn letformt s kultrt mg inkbb homly fedte az eurpai emberek szeme ell, melyrl a ftyol, csak 1869-ben lebbent fel ismt, a csszrsg kezdetvel (Meiji-korszak). Ekkor fleg nmet orvosok kzvettsvel mvszeti alkotsok, letmd lersok, ti beszmolok jutottak el vilgszerte, st a ksbbiekben az USA erszakos kvetelsre ismt megnylnak japn kikti az idegenek szmra is. Ettl kezdve, habr a mkincsek szigor llami felgyelet al kerlnek, japn mvszete, kultrja kitrulkozik a vilg eltt, olyannyira, hogy az 1873-as bcsi vilgkilltson, iparmvszeti remekeit nllan mutatja be a keleti mvszetre kihezett eurpaiaknak. Mitl egyedlll? Br a japn mvszet, a jval korbbi knai s koreai hagyomnyokra pl, ugyanazok az anyagok, formk, technikai megoldsok s megmunklsi eljrsok tallhatk meg munkikban, s alkotsaikban, az vszzadok sorn mgis nll nemzeti mvszett fejldtt. Sok esetben a tantkat maguk mgtt hagytk. Kifinomult dszt rzkkkel az egyszer hasznlati trgyaikat is magas mvszi szintre tudtk emelni. Tes ednyeik ma is pratlanok. Hasonl sikert knyvelhetnek el a lakkmvszetben, a selyemszvsben, a paprmunkkban, porcelnksztsben s festsben, de ppen gy az ptszetben s a lakberendezsben, vagy a kertmvszetbe. Ki ne ismern a bonsait, az ikebant, a rizspapr lmpabrt, a tatamit vagy a bambuszbl kszlt sokfle dsz s hasznlati eszkzt, vagy a csodlatos japn kimonkat? Ugye mg sorolhatnnk? A japn iparmvszet egyesteni tudta alkotsaiban funkcit s az eszttikt. Vilgos tiszta formkat, j arnyokat s harmonizl, tbbnyire tompa szneket hasznljk. Tisztelik a termszetes anyagokat, melyeket bmulatos precizitssal ptenek egymshoz, vagy nagy trelemmel s csodlatos szakmai hozzrtssel, kzgyessggel munklnak meg. Dsztsben kedvelik az aszimmetrit, de j trelosztssal a mintzatok rendkvl dekoratv hatsak a trgyaikon, festmnyeiken, fametszeteiken. Lakberendezskre, btoraik kialaktsra ezek az ismrvek ppen gy jellemzk, mint kertjeik tervezsre, vagy ppen egy virgkompozci elksztsre. Taln mindezekrt vev vszzadok ta az eurpai kultra s mvszet is a japn designra. Ksznjk Japnok. Akiknek cikknkkel felkeltettk rdekldst a japn iparmvszettel s lakberendezssel kapcsolatban azoknak ajnljuk, a Hopp Ferenc Kelet zsiai Mvszeti Mzeum idevonatkoz killtst.
Szakirodalom: Japn mvszet - Corvina Kiad, 1980 Japn iparmvszet - Ferenczy Lszl, Corvina Kiad, 1981
Ksznm figyelmket. Horvth Tams"
|